Informacja prasowa: W Polsce przybywa spopielarni ciał

Pokój pożegnań  - "Sacrum - Pamięć i Popiół" (mat. pras.)

Na terenie Polski powstaje coraz więcej spopielarni ciał zmarłych osób. Obecnie jest ich już ponad 30, z czego praktycznie wszystkie zostały wybudowane w ciągu ostatnich dwóch dekad. Kremacja zyskuje na popularności – w porównaniu do tradycyjnej formy pochówku – m.in. dzięki niższym kosztom oraz oszczędności miejsca na cmentarzach.

W Polsce na spopielanie decyduje się z roku na rok więcej osób, co pokazuje zwiększająca się liczba specjalizujących się w tym zakładów. Jeszcze pod koniec XX wieku nad Wisłą działało zaledwie kilka krematoriów. Teraz jest ich już w sumie 34. Podobna liczba tego rodzaju obiektów funkcjonuje np. we Włoszech.

Pozytywnie na popularność spopielania wpływa m.in. kwestia kosztów, które są zazwyczaj niższe względem tradycyjnej formy pochówku. Przeciętnie ogólne koszty okazują się mniejsze o od kilku do kilkunastu procent.

Osoby z branży zwracają uwagę na to, że w dłuższej perspektywie czasu spopielanie ciał może rozwiązać – pojawiający się obecnie w niektórych parafiach – problem z koniecznością poszerzania powierzchni cmentarzy. W porównaniu do tradycyjnej formy pochówku kolumbaria (specjalne „ściany”, w których umieszczane są urny z prochami) zajmują na cmentarzach zdecydowanie mniej miejsca.

Na wzrost liczby osób decydujących się na kremację wpływa w Polsce także m.in. stanowisko Kościoła katolickiego – Watykan akceptuje spopielanie ciał już od 1963 roku. Legalizację kremacji dodatkowo potwierdzono w znowelizowanym Kodeksie prawa kanonicznego z 1983 r., akcie zatwierdzonym za pontyfikatu Jana Pawła II. Kilka lat temu w jednym z oficjalnych dokumentów takie stanowisko zajęła również Konferencja Episkopatu Polski.

Informacja prasowa: W Polsce przybywa spopielarni ciał (PDF)

Galeria:

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.